Mässa
Den 11 - 13 november hålls dörrarna öppna för Fotomässan i Stockholm. Det visas bilder och produkter, och hålls en lång rad föredrag. Missa inte Fotosidans scen på Fotomässan.
En av de största behållningarna med Fotomässan är det stora utbudet av föredrag. Det finns tre scener på mässan och Fotosidan har huvudansvaret för Scen 3.
Vi har bland annat bjudit in naturfotografen Brutus Östling att visa bilder. Vår teknikskribent Martin Agfors kommer att tala på temat: "Bättre med fler pixlar och större objektiv". Fotosidans jurist Catharina Ekdahl kommer att tala om när och var man får fotografer.
Fotosidan Poddradio kommer att spela in ett nytt avsnitt på mässan där en panel med bildproffs får rangordna flera FS-medlemmars bästa bilder. Läs mer om Fotosidans aktiviteter här.
Här kan du se hela programmet för Fotomässan.
Föredrag i montrarna
Även flera tillverkare bjuder föredrag. I Nikons-monter kan man lyssna på Ami Vitale som bland annat jobbar för National Geographic. Andra kända fotografer som dyker upp i nikonmontern är Pieter ten Hoopen, Joel Marklund, Staffan Widstrand, Göran Strand och Frøydis Geithus.
Den svenska blixttillverkaren Profoto har också en monter där det hålls föredrag. I deras monter kan man lyssna till reklamfotograferna David Bicho och Andreas Lundberg samt actionfotografen Sophie Odelberg.
Aifo som representerar märken som Elinchrom, NEC, Sekonic, B+W med håller också föredrag och förevisningar i sin monter. Där kan man lyssna till fotograferna Mark Cleghorn, Therése Asplund, Tobias Fischer, Terri Lindhom, John Hagby och Stefan Jönsson.
Flera kameratillverkare har egna montrar på mässan, men Canon kommer precis som förra året bara visa professionella videokameror på videotorget.
Flera fotoutställningar
De stora fotoutställningarna på mässan har det övergripande temat "Människan i naturen". De fotografer som ställer ut är: Serkan Gûnes, Beata Rydén, Victoria Söderström, Alison De Mars, Jens Andersson, Philip Alexandersson och Emilia Bergmark-Jiménez. Läs mer om utställningarna här.
Bildstafett
I Riksförbundet Svensk Fotografis monter kommer det att ordnas en bildstafett där alla kan testa sin associationsförmåga. Här kan besökaren prova på att tolka en bild utifrån färg, form, komposition och bildinnehåll. Man gör sin egen tolkning och skickar bilden vidare till nästa person. Läs mer här.
15 Kommentarer
Logga in för att kommentera
/B
Inget kaffe i år, vi kör en minimalistisk monter och satsar mer på det som pågår på Scen 3.
Men det pågår mat- och vinmässa strax bredvid, så kaffe skall nog gå att få tag i :-)
Meeeeh! Vilken besvikelse:-) Kan inte komma, men ändå...!
Kamera&Bild har utlovat kaffe :-)
Tyvärr fanns inte en Olympusprodukt att uppbringa på hela mässan. Trodde åtminstone nån av återförsäljarna skulle visa upp deras sortiment...
Rejält besviken.
Panasonic, Fujifilm, Sony , Nikon och Pentax laddade på rejält med sina sortiment...
Men vad hjälpte det ett Olympus-fan 😨
En del bra seminarier att trösta sig med dock.
/ Magnus
Inte heller Leica och Canon. Canon tycker väl att vi är för små...
Tur jag struntade i att åka till Stockholm...
@Micke. Det är inte så att Canon tycker att vi är för små här i Sverige. Men Canon tycker att det är för dyrt för dem att visa alla sina produkter på mässan med de 30 personer som krävs för att köra demo, åtminstone om mässan ska fortsätta köras varje år.
Personligen förstår jag inte riktigt varför man åker på en fotomässa för att klämma på prylar som finns i fotohandeln. Däremot finns det många intressanta föredrag och bilder att kolla på. Och det är väldigt socialt.
Håller inte riktigt med dig @magnusF :) Personligen tycker jag att en mässa ska innehålla lika delar föredrag, utställning och klämma på produkter. Och därför var det synd för min del att inte Olympus pallrat sig dit. Å andra sidan hade jag nog varit helnöjd om jag varit inne på Sony eller Fuji..
@MagnusL. Jag kanske bör förtydliga mig :) Jag menar att ur mitt perspektiv så är det rika utbudet av föredrag så stor behållning av Fotomässan att det blir huvudattraktionen. Naturligtvis är det tråkigt om inte alla leverantörer vill vara med, men vill man prova specifika produkter finns det flera butiker i Sverige som har nästan alla produkter.