Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...






















13 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Här der du i alla fall de andra belönade bilderna i samma klass (Birds). http://www.asferico.com/concorso/gallerie/e_index.htm
tack. Det var ju flera där som jag hellre såg som vinnare i alla fall :)
Grattis Jan Pedersen! Naturligtvis var det den rätta bilden som vann Andreas. Det var ju därför den vann. En lugn monokrom komposition med en fågel i en miljö den är anpassad för. Den övervägande gröna färgen och det mjuka ljuset inger lugn men där finns ändå fart i den diagonala grenen och fågelns dramatiskt utspärrade vingar vilket gör bilden kontrastfylld. Enligt min mening, alltså. Skulle gärna se den inramad på min vägg.
ja smakaken är ju som baken. Hade jag suttit i juryn hade den inte vunnit. :)
@ Andreas Christensen: Vad är nyttan med att framföra din åsikt 3 gånger om?
@Jan Pederson: Stort grattis! Det är alltid kul att se svenska fotografer placera sig långt fram i dessa tävlingar.
Sticker det i dina ögon ? jag måste väl få säga vad jag tycker?
@Andreas Christensen: Du missade vad jag ville få fram med min fråga. ;)
Bilden är hur grym som helst och varje gång man tittar på den hittar man något nytt. För mig har den mer eller mindre allt som behövs i en fågelbild av toppklass - utmanande komposition, spännande fågelart, en perfekt vingpose och sist men inte minst - miljö. Det enda jag kan klaga på att ingen av mina bilder gick vidare från första omgången :-D
/ Daniel
Vi kanske ses igen på en av dina Svalöv kurser nästa år